So, I went into PetSmart today to buy the usual Blue Buffalo Chicken and Rice formula for Maggie and the 2 doxie boys and was surprised to see another kibble price increase.  For 15 lbs the price was $27.99 plus tax which came to over $30.00. The 30 lb bag was $44.99 plus tax which would have would have been the better deal, but I only had $40 something cash on me and we ran into a project problem yesterday which we found some black mold problem so we had to spend some very unexpected money on building supplies so watching what we spend this week. Anyhow, the average price was around $2 per pound of food which I have 3 dogs I feed on this food and I have another basset I feed on a food that is over $1 something per pound. I am (once again) debating a food change for 3 of the dogs or trying to see if anyone else knows why there is a price increase? Bad crops season? I know gasoline has gone up about .20 cents a gallon in the last month or two, but just trying to be economical as it is getting to be almost summer vacation which means we will have almost $200 more per week in expenses when we have to pay for child care for kids that are usually in school. Anyhow, anyone else notice that it is costing more to feed their furbabies?<br clear="all">

<div></div><br>-- <br>DRool to all in need,<br>Dee, Maggie, Mazzie, Oliver & Cooper<br>